Pożary grupy F – gaszenie i charakterystyka

Pożary klasy FDo pożarów klasy F można zaliczyć zapalenie się tłuszczów i olejów, używanych do smażenia. Do 2005 roku pożary tego typu przydzielano do grupy B, czyli cieczy palnych i materiałów stałych, topiących się pod wpływem temperatury. W roku 2005 tłuszcze gastronomiczne wyodrębniono. Przyczyną przydzielenia ich do oddzielnej klasy jest fakt, iż podczas obróbki termicznej, czyli smażenia, można je podgrzać do bardzo wysokich temperatur – co utrudnia w przypadku pożaru zgaszenie takiego tłuszczu. W związku z powstaniem nowej grupy wielu producentów zaczęło produkować gaśnice typu F lub, potocznie nazywane gastronomicznymi. Istotną kwestią jest to, że nawet zaraz po ugaszeniu pożaru dojść może do ponownego zapłonu, np. w chwili gdy powróci dopływ tlenu.

Praktycznie codziennie w każdym domu używamy tłuszczu do smażenia potraw, często jest tak że zostawiamy na chwilę bez opieki włączoną patelnię na której smażymy akurat mięso, natomiast gdy wrócimy możemy zastać palący się tłuszcz. Najczęstszym odruchem w takim wypadku jest polanie patelni zimną wodą, w zamyśle ma to na celu ugaszenie. Niestety jest to najgorsza opcja jaką możemy wybrać. Polewając zimną wodą gorący tłuszcz na patelni możemy spowodować eksplozję tłuszczu, która wywoła poparzenia u osoby znajdującej się w pobliżu. Takie gaszenie jest niebezpieczne! Najważniejszą rzeczą w takim przypadku jest właśnie unikanie wody. Jest ona lżejsza od tłuszczu i kiedy zaczyna parować, powoduje pryskanie płonącego tłuszczu.

A to dodatkowo może rozprzestrzeniać pożar. W wypadku pożaru, np. garnka z olejem, należy wyłączyć kuchenkę a sam garnek przykryć pokrywką albo kocem gaśniczym aby odciąć dopływ tlenu. Chociażby z tego powodu warto w kuchni – albo w ogóle w domu – mieć chociaż jeden koc gaśniczy, albo gaśnicę typu F i inny sprzęt gaśniczy. Można też zlecić zabezpieczenie przed pożarem profesjonalnej firmie, zajmującej się ochroną przeciwpożarową. Można dzięki temu uniknąć niepotrzebnego nieszczęścia.

3 Comments

PKwiecień 14th, 2013 at 11:17 am

Woda jest cięższa niż tłuszcz (ma większą gęstość) i dlatego powoduje jego wyrzut. Dostaje się pod powierzchnie tłuszczu, natychmiast ogrzewa się i zmienia się w parę wodną powodując wyrzucenie palącego się tłuszczu.

aluskaMarzec 3rd, 2015 at 9:00 pm

nie gadaj bo woda jest lzejsza od tluszczu
:-/

historykWrzesień 10th, 2015 at 8:54 pm

podobny jest mechanizm wyrzutu ropy naftowej ze zbiornika (jak w Czechowicach w 1971), tam woda w czasie gaszenia stopniowo dostawała się do zbiornika z ropą

Leave a comment

Your comment